salmon

Dieta Dukana

zwana też proteinową (wysokobiałkową, protal) powstała we Francji i jest jedną z najpopularniejszych diet na świecie. Jej twórcą jest dr Pierre Dukan, który w połowie lat 70. zaczął promować swoją metodę odchudzania, ale swą niezwykłą popularność uzyskał w roku 2000, po wydaniu książki Je ne sais pas maigrir (Nie potrafie schudnąć - w Polsce książka pojawiła się dopiero w 2008 roku).

Zasady metody Dukana

Kuracja pomyślana jest jako całość. Składa się z 4 następujących po sobie faz, z których końcową można stosować przez resztę życia. Sprawdź, jak wygląda plan diety Dukana (4 fazy). Aby uzyskać określone efekty dr Dukan zaleca, aby zasad diety przestrzegać w całości. Najważniejsze są dwie ostatnie fazy stabilizacji i utrzymania odpowiedniej wagi, bez których nie uda się uzyskać oczekiwanych efektów.
Celem diety wysokobiałkowej Dukana jest ograniczenie z menu węglowodanów i zastąpienie ich dowolną ilością protein. Do dyspozycji mamy około 100 produktów spożywczych, w tym 72 pochodzenia zwierzęcego (I faza) i 28 pochodzenia roślinnego (dodawane w fazie II). Lista tych produktów zmienia się głównie w zależności od miejsca na świecie, w którym mieszkamy i dostępności różnych produktów w tych miejscach. Dieta Francuza bedzie z pewnością dużo bardziej urozmaicona niż dieta Polaka.

 

Zanim rozpoczniesz dietę, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem!

 

Opis diety Dukana:
1 faza Dukana
2 faza Dukana
3 faza Dukana
4 faza Dukana

Porady i zalecenia w diecie proteinowej Dukana

Lista dozwolonych produktów w I i II fazie

Przepisy kulinarne

Fitness - ćwiczenia odpowiednie dla odchudzających się